Kierowca autobusu – alternatywą rowerów?


praco jako kierowca autobusu

Różne zawirowania życiowe, skłoniły mnie do analizy warszawskiego rynku pracy w poszukiwaniu stałego zatrudnienia. Nie posiadając samochodu stołeczne miasto przemierzałem na swoich dwóch kółkach lub jako pasażer komunikacji miejskiej. W czasie jazdy autobusem zauważyłem na ekranie ogłoszenie o pracę. Poszukiwana kierowców autobusów. Postanowiłem bliżej zapoznać się tą sprawą.

 

Kierowcy autobusów miejskich w Warszawie faktycznie są poszukiwanie. Rekrutacja trwa niemal cały rok. By zostać prowadzącym pojazd komunikacji miejskiej należy posiadać prawo jazdy kategorii D., przejść odpowiednie badania lekarskie i psychologiczne oraz uzyskać pozytywny wynik na egzaminie kwalifikacji wstępnej. Kwalifikacja wstępna to zaawansowane szkolenie, które obejmuje zajęcia teoretycznie w liczbie 260 godzin oraz zajęcia praktyczne w liczbie 20 godzin. Praktyka to zajęcia obejmujące podstawowe manewry, ale także sytuacje kryzysowe takie jak wychodzenie z poślizgu na lodzie czy specjalnej płycie poślizgowej. Dla niecierpliwych istnieje możliwość tzw. kursu przyspieszonego kwalifikacji: 140 godzin – 130 teoria + 10 h praktyka. Oczywiście jest ono odpowiednio więcej płatne.

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Szacunkowy koszt zostania kierowcą autobusu (prawo jazdy, egzaminy, kwalifikacja i badania) to koszt ok 10 000 pln. Co prawda istnieje możliwość dofinansowania z urzędu pracy, jednak ww. kwota ostudziła skutecznie mój zapał.

Previous Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *